MIESTO TOHO

Skupinová výstava viac ako 60 autorov všetkých generácii zo Slovenska, Česka, Rakúska, Maďarska, Estónska, Nórska, Ukrajiny, Kanady, Rumunska a Anglicka.

Miesto toho… čie miesto? Miesto čoho? Namiesto niečoho? Ktovie, asi tak rôzne. Taká je aj výstava, namiesto niečieho ničoho je rozličné výtvarné niečo. Vizuálna hmota tečie do všetkých škár nášho miesta, z ktorých sa praktický účel už dávno stiahol. Nanášame ďalšiu vrstvu na časovú patinu budovy. Všadeprítomný dramatický zápas plesne s omietkou doplňame novým “zariadením”. Jednotlivé miestnosti tak napĺňajú fantaskné predstavy, absentujúce telá bytostí, ktoré tu nikdy neboli. Pamäť miesta zvýraznená ako pamäť, ktorú nesie a sprostredkúva povrch a materialita. Nová príroda, ktorá sa dnu tlačí aj cez už na pevno zaklincované okná. Ale taktiež aj obrazy a maľby pribúdajúce na miestach kde možno predtým boli iné. Takto sa naša výstava na chvíľu pridáva k prebiehajúcim procesom vo vnútri opustenej budovy.

Vystavujúci umelci: Karola Ainsar, Roberta Andrášková, Nikola Balberčáková & Jakub Pohlódek, Tomáš Bede, Jaroslav Beliš, János Biro, Anna Czár, Mari Holecz, Laura Laviv, Dániel Lebeda, Péter Zoltán Öllinger, Gergely Suplicz, Mário Coufal, Tereza Darášová, Matej Gavula, Katarína Gertli, Michal Golák, Lilla Gombos, Saro Gottstein & Samuel Gregor Dzurek, Cynthia Gregorová & Zuzana Rákociová, Iveta Haasová, Gabriela Halás, holo– collective (Michaela Cagáňová & Kamila Valešová), Gréta Fedora Homzová & Ema Cintulová, Ján Hrčka, Alica Hujdičová, Barbora Jurčová, Lukáš Karaba, Agáta Kertész, Timotej Kosmel, Jakub Kotlár, Júlia Kusztos, Monika Machútová & Sara Čurková, Alica Maletičová, Dorota Malichová, Tereza Mazúrová, Martin Mikláš, Celestína Minichová, Michala Obšitošová, KitKit Para, Martin Piaček, Imrich Pisarovič, Lída Pohlová, Paulína Pokryvková, Kasha Potrohosh, Artur Procházka, František Radačovský, Marco Rapant, Samuel Raýman, Adriana R, Oksana Sadovenko, Kimi Salamonová, Paul Seipel, Rudolf Sikora, Saralinn Hembre Singstad, Viliam Slaminka, Dana Tomečková, Martin Viskup, Elisa Margot Winters, Michal Zoller


Trvanie Výstavy: 17.08. - 13.09.2024 
Ventúrska 4, Bratisalva
Z verejných zdrojov podporila Nadácia mesta Bratislavy.

AFTERMOVIE
   
Výstava Miesto Toho sa skončila a nám po nej ostal katalog a tento super aftermovie od @kolcakadam

Ďakujeme všetkým zapojeným umelkyniam a umelcom, mestu Bratislava, festivalu Hradby Samoty, všetkým čo nám pomohli s prípravou výstavy a skoro 4000 divákom korýt sa odvážili si výstavu na vlastné nebezpečenstvo pozrieť.

Z verejných zdrojov podporila Nadácia mesta Bratislavy.
/
The Instead of exhibition is over and were left with the catalogue and this amazing aftermovie by @kolcakadam

Big thanks to all the participating artists, the city of Bratislava, the Walls of Solitude festival, all the amazing people that helped prepare this exhibition and the almost 4000 visitors that dared to enter at their own risk just to see this exhibition.

Supported from public funds by the Bratislava city Foundation.
OHLASY
   
Niektoré udalosti na pomyselnej čistinke našej umeleckej scény rastú dlho a stabilne na jednom mieste, iné vykvitnú len na krátku dobu. Ak by sme v tejto metafore chceli pokračovat, iniciatíva rozsiahlych multigeneracných výstav ako je tohtorocné „Miesto toho“ (minulý rok „Rozptyl“ a rok predtým „Osvit“) by sme možno mohli prirovnať k myceliu – podhubiu, ktoré je širšie, než by sme čakali, a vyraší tu a tam na krátku chvílu v prekvapivom objeme.á.”

Jana Babušiaková, Ultrafialová

Medzi plastovými stoličkami a slnečníkmi reštaurácie vidno pootvorené ošarpané dvere, za ktorými je dočasná výstava. Vstup je na vlastné nebezpecenstvo a zadarmo. Tak pracovali aj nadšenci, ktorí ju pripravili. Výstava Miesto toho na Ventúrskej 4 je priamo v izbách schátraného Mestského domu účastníkov odboja. Dom je zaplnený rôznymi kuriozitami, je tam vyše 50 diel od 66 umelcov.

Marek Moravčík, SME

Kolektívna výstava MIESTO TOHO bola pripomienkou, že to kultúra vytvára priestor, v ktorom chceme žit. Je umenie oživit prázdne miesto na mape mesta, vyčistit ho, prevetrat, pripravit na nové príbehy, nasýtit umeleckými objektami rôzneho druhu a potom… ludia prídu a húfne. Hugovi Raýmanovi a kol. sa to podarilo.

Alžbeta Vrzgula, dramatička a režisérka

Naživo ma tento rok na našej scéne dostala „zakázaná“ líška Bystrouška v SND (aj ako skvelý scénografický a kostymérsky pocin!), umelecké „squattovanie“ v centre Bratislavy MIESTO TOHO (prepojené o.i. aj s formátom Fiú – poézia feat. tanec) a osobnost Zuzany Husárovej produkujúca
odbornú literatúru (Kultura neuronových sítí) i poéziu (Hypomnemata) zároveň.

Miroslava Urbanová, kurátorka

TÍM
   
Hugo Raýman
Hugo Raýman
Kristína Majvitor
Kristína Majvitor
Lukáš Sobota
Lukáš Sobota
Richard Hronský
Richard Hronský
Adam Balogh
Adam Balogh
KATALÓG
  
MIESTO TOHO spája 66 umelkýň a umelcov primárne zo Slovenska, ale aj z Česka, Maďarska, Rakúska, Ukrajiny, Rumunska, Estónska, Nórska a Spojených Štátov/Kanady. Spája aj viacero generácii a škôl. Výstava je organizovaná občianskym združením VOX LOCI (sformované v roku 2023), ktorého záujmom je nezávisle organizovať a podporovať kultúrne podujatia v nevyužívaných objektoch a tak živiť voľné súčasné dianie s ľudským prístupom.
Publikáciu vytvoril: Hugo Raýman
Autorka fotografií: Barbora Smutná
Rok vydania: 2024
Rozmer: 210 x 145 mm
ISBN: 9788057061052
DISKUSIE
   
Ostrovy nezávislej kultúry 90. rokov
Umenie má schopnosť prežiť aj v najťažších časoch a často sa práve v takýchto podmienkach stáva dôležitým nástrojom sociálnej i politickej zmeny. Novonadobudnutú slobodu po nežnej revolúcii vystriedalo rozčarovanie z národne orientovaného mečiarizmu. Po nežnej revolúcii v Bratislave vznikali však naďalej miesta, komunity, iniciatívy a kolektívy, ktoré boli kľúčové pre rozvoj alternatívnej a nezávislej kultúry po páde komunistického režimu.

 O ostrovoch nezávislej kultúry v 90. rokov v divadle, literatúre, hudbe, filme a vo výtvarnom umení bude diskutovať Braňo Bezák s Luciou Piussi, Jurajom Johanidesom, Jozefom Gertli Danglárom a Kolomanom Kertészom Bagalom.

Bratislavské výtvarné umenie a architektúra v 90. a 00.rokoch
Moderuje: Omar Mirza 
Hostia: Mária Rišková Beňačková, Zuzana Duchová, Henrieta Moravčíková a Richard Gregor 
Novonadobudnutá sloboda po nežnej revolúcii, diktát národnej kultúry počas mečiarizmu i prvé nezávislé projekty, galérie i kultúrne koncepcie priniesli Bratislave, jej verejnému priestoru i umeleckej scéne viaceré zmeny. Ako sa menila a zmenila výtvarná scéna v meste i mesto samotné? Boli všetky zmeny pozitívne? A čo nám priniesli do súčasnosti? Musíme, vždy všetko na novo začínať?
OTVORENIE
  
Back to Top